محل تبلیغات شما

برداشتی از سخنان حاج آقای دولابی

+ دست خدا هنوز توی آب و گلِ است، پس تو هم به خدا بگو خدایا درستم کن و عیب و نقص هایم را برطرف کن و مرا به کمال برسان.

+ سؤال نکن، شاید خدا به تو بفهماند . گدایی نکن، شاید خدا غنی ات کند. به قلبت فشار نیاور، شاید خدا مشکلت را رفع کند. چه در امور دنیوی و چه در امور اخروی، یک شاید کنار زندگی ات بگذار.

+ هر وقت خواستی کار خوبی بکنی و راه بندان شد و ممکن نشد آن را انجام دهی، نیتت را رسیدگی کن. شاید صدمه ای خورده است و صرفاً بر ای خدا نیست و الاّ اگر با صاحبخانه کار داشته باشی، بر عهده ی اوست که موانع را از جلوی راهت برطرف کند.

+ در هر شبانه روز لااقل یک سجده ی طولانی داشته باشید. هیچ عبادتی مثل سجده نیست.

+ اگر دنبال رفیق بی عیب بگردی، بی رفیق باقی می مانی. البته بد هم نیست، چون آن وقت خدا رفیقت می شود. یا رفیق من لا رفیق له. ای رفیق کسی که رفیقی ندارد.

+مادرت را ببوس، دستش را بوسه بزن، پایش را ببوس، تا به گریه بیافتد. وقتی گریه افتاد، خودت هم به گریه می افتی. آن وقت کارت روی غلتک می افتد و همه ی درهایی را که به روی خود بسته ای، خدا باز می کند. اینکه فرمود بهشت زیر پای مادر است یعنی تواضع کن.

+ زور کسی به نفسش نمی رسد و از آن شکست می خورد. اما اگر از نفست شکست خوردی، جای نگرانی نیست؛ پشت در بنشین و زانوهایت را به بغل بگیر، خدا تو را بر نفست غالب می کند. هر وقت دیدی راه نداری، چند دقیقه پشت در بنشین، خدا در را باز می کند.

+ مواظب باش هر جا که می روی، طالب خیر باشی، چون در آن صورت خداوند آنچه را طالبش هستی، از در و دیوار بر تو می بارد.

یه خیاط بود تو دولاب ما، اندازه نمی گرفت می دوخت. گفتند چطور اندازه نمی گیری و می دوزی؟ گفت من خیاطم. حسن ظن دارم.پارچه رو بزرگ ور میدارم بعد نیت خودم رو نزدیک قدرت اون می کنم . (این یعنی حساب کتاب و اداب ندارم) اون خودش وارده، یا قبا رو سایز عبد می کنه یا عبد رو سایز قبا ، شما هم تا می تونی بزرگ بدوز. اونوقت حق الله ــِت رو میده حق خودتم که میده حق الناستم میده. انقدر بزرگت میکنه با چشمت میزنی همه اونا که حق دارن گردنت شفاعت می کنی راضیشون میکنی دیگه. شاهدش وقتی از زیارت کربلا میای. مگه نشنیدی گفت تا 40 نفر رو بعد زیارت ببینه شفاعت میکنه.

اونورم همینه. تازه گفت اگه دُرُ بَری هاش به 40 تا نرسن میگه این شبیه فلان رفیقمه، این شبیه فلان فامیلمه، این رو همینطوری الکی الکی دوست دارم، شفاعت میکنه. اینطوره برادر

کار خودش هم همینطوره ها فکر نکنی. خدا هم وعده داد به حضرت آدم که میبخشم، لاابالی میبخشم.

طوبای محبت - گزیده ای از کلام عارفانه مرحوم حاج محمد اسماعیل دولابی

* برداشتی از گفته های عالم بزرگ "علامه طباطبایی "

+ ما کارى مهم‌تر از خودسازى نداریم.» ‌بزرگ‌ترین (و سخت‌ترین )ریاضت‌ها، همین دین‌دارى است. در روایتى از حضرت امیر علیه‌السلام هست که مى‌فرمایند: الشریعة ریاضة النفس»، آیین اسلام و احکام آن، ریاضت و ورزیدگى نفس مى‌آورد.

+ ما بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کارى که در عالم داریم و هیچ کارى از اطوار و شئون زندگى ما مهم‌تر از آن نیست، این‌است که خودمان را درست بسازیم.»

+ آقا (!خطاب به علامه حسن‌زاده آملى) دعاى سحر حضرت امام باقر علیه‌السلام را فراموش نکن که در آن جمال و جلال و عظمت و نور و رحمت و علم و شرف است و حرفى از حور و غلمان نیست.

+ در شب و روز زمانى را براى حسابرسى خود قرار بدهید و ببینید که این بیست و چهار ساعت چگونه بر شما گذشته.

+ هر شب پیش از خواب، اگر توانستید سور مسبّحات (حدید، ، صف، جمعه و تغابن )را بخوانید و اگر نتوانستید، تنها سوره را بخوانید. بحارالانوار را زیاد مطالعه کنید و از روایت‌هاى آن ساده نگذرید.»

+یک یک رفتار و گفتارتان را حساب برسید، از نادرستى‌ها استغفار کنید، و سعى کنید تکرار نشود، و براى آنچه شایسته و صالح و به فرمان حاکم عقل بود، خدا را شاکر باشید، تا به‌تدریج براى شما تخلق به اخلاق ربوبى ملکه بشود.

+ اگر یک کاه بردارى، در همه عالم (هستى) اثر مى‌گذارد (!پس گناه کردن چه اثرى بر هستى مى‌گذارد؟)

+ زیارت اهل قبور (به‌ویژه در شب‌هاى جمعه )را فراموش نکنید.رفتن به قبرستان در سازندگى انسان مؤثر است.

اگر انسان راستی راستی برای مومنین و مومنات دعا کند و برای خودش دعا نکند، ملک برای او دعا می کند. اگر کسی برای خودش دعا کند ممکن است به دلیل موانع و نبودن شرایط دعا به اجابت نرسد؛ ولی اگر ملک دعا بکند، در دعای او شرایط لحاظ نمی شود و موانع نیست و حتما به استجابت می رسد.

به نقل از آیت الله بهجت

آنگاه که نماز را به پایان آوردى، سر به سجده نهاده و بگو: اللهم ارزقنى حلاوه ذکرک و لقائک و الحضور عندک خدایا! شیرینى یادت را به من بچشان، خدایا! دیدارت را روزى من بگردان. پروردگارا! توفیق حضورت را به من عنایت به فرما.

صراط سلوک؛ علامه حسن زاده آملی

وقتی که هشت در ِ بهشت به روی کسی باز باشد، هر کاری که او می کند با بهشت و عطر و بوی آن کار دارد.

وقتی به او می گویند ثواب به تو می دهیم، می گوید ثواب را می خواهم چه کنم. همین کاری که می کنم ثواب است. نماز که می خواند اگر به او بگویند خدا نمازت را قبول کند، می گوید قبول کرده است که دارم می خوانم.

پس ذکر خدا، هشت در بهشت است. با هر ذکر او، هر هشت در باز می شود.

رموز بیداری از خواب غفلت در بیان علامه طباطبایی

دعای امام حسین روز عاشورا

برداشتی از سخنان بزرگان

,خدا ,کند ,رو ,دعا ,هم ,می کند ,را به ,که می ,باز می ,شاید خدا

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

# سقوط آزاد #